Jump to content

Ali ÖZKAYA

Moderators
 • Posts

  122
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  18

Ali ÖZKAYA last won the day on April 25

Ali ÖZKAYA had the most liked content!

Reputation

25 Excellent

About Ali ÖZKAYA

 • Rank
  Newbie
  Newbie
 • Birthday 09/03/1985

Recent Profile Visitors

2381 profile views
 1. İyi günler, Normal şartlarda cihazda bir sorun olsa tüm datalarda aynı sorun olurdu, programda enerjilenme sayfasında veya program içerisinde o datalara 0 yükleyen koşullar olabilir bunları kontrol etmenizi tavsiye ederim. İyi çalışmalar.
 2. İyi günler, Gsr mi kullanıyorsunuz Glc mi? İyi çalışmalar
 3. İyi günler, Port yönlendirme yaparak vnc programları ile hmı üzerinden izleme ve veri gönderme yapabilirsiniz. İyi çalışmalar.
 4. İyi günler, Tag isimlerini yazarken en sonda enter tuşuna basarsanız alt satıra da geçer o yüzden ortalama yapsanız bile ortalı olmaz ayrıca Vector Font yazı fontu kullanırsanız Türkçe karakterleri de sorunsuz kullanabilirsiniz. İyi çalışmalar.
 5. İyi günler, Ekteki görsellerde tüm data tipleri için çalışması test edilmiş Beijer ayarları mevcuttur. Gmt Suit programındaki adresler aşağıdaki gibidir. Bit adresi 1 Input adresi 10001 Word adresi 40001 Integer adresi 42001 Real adresi 42003 İyi çalışmalar.
 6. İyi günler, Program yüklenebiliyorsa bir durumda haberleşmesi de gerekir, RS232 haberleşmede GND ucunu da mutlaka plc'nin ilgili ucuna taşımalısınız, plc ve hmi haberleşme ayarları doğru, bağlantı doğru ve kablonuz da sorunsuz iken haberleşme yok ise tek çözüm cihazları kontrol için teknik servise yollamanızdır ayrıca bağlantısı daha kolay olan RS485'i de kullanıp yine aciliyetinizi giderebilirsiniz. İyi çalışmalar.
 7. İyi günler, Usb ile de yükleyebilirsiniz böylece aciliyetinizi gidermiş olursunuz müsait zamanınızda da RS232 sorununuzu çözmeye çalışabilirsiniz. Ayrıca acil işlerinizde direkt firmayı da arayabilirsiniz, forum acil çözümler için size çözüm sunamayabilir. İyi çalışmalar.
 8. İyi günler, Adres etiketlerini Adress Tag List bölümünden ekleyebilirsiniz, şu an yapmaya çalıştığınız Plc Control eklenmiş tag veya yazılan adresler üzerinden çeşitli işlemlerin yapıldığı bir bölümdür. İyi çalışmalar.
 9. İyi günler, Çoklu motor uygulamalarında bağlanacak motorlar birbiri ile aynı güçlerde olmalıdır ve her motor ile sürücü arasına kapasitesine uygun termik, motor koruma vs bağlanmalıdır. Bu tarz uygulamalarda V/F kontrol modu seçilir ve auto tunning yapılmaz çünkü bağladığınız motorlar sürücü için standart bir motor değildir. Motorların plakalarında yazan akım değerleri toplanıp o değerden fazla akım verebilen bir sürücü tercih edilmelidir misal 4 adet 0,55kw motor için 2.2kw sürücü uygun olmayabilir. E10 aşırı yük E13 de çıkış faz hatasıdır. Öncelikle cihazı fabrika ayarlarına alıp sağlamlığından emin olduğunuz bir motor bağlayıp motor parametrelerini cihaza girerek cihazın sağlamlık testini yapabilirsiniz olumlu bir sonuç alıyorsanız yukarıda anlattığım adımları gerçekleştirerek uygulamanızı devreye alabilirsiniz. İyi çalışmalar.
 10. İyi günler, Büyük sürücü kullanarak motorunuzu daha çok zorlarsınız, dc fren zaten motor için sık ve uzun kullanımda çok önerilen bir yöntem değildir, burada tercih size kalmıştır. İyi çalışmalar.
 11. İyi günler, Step çözünürlük ayarının hafızaya alınması için enerjiyi kapatıp açmanız gerekmektedir. Cihaz üzerindeki rx ve tx uçları keypad ile ayar yapabilmek içindir. İyi çalışmalar.
 12. İyi günler, Dc fren başlangıcını 0 hz'de değil de 3-5 hz gibi uygulamaya göre daha önce başlatabilirsiniz onun dışında cihazın dc fren ile tutacağı yük fazla ise mekanik frenin devreye girmesi gerekmektedir. İyi çalışmalar.
 13. İyi günler, Anlik enerji değeriniz 6.50866 x 10-6 gibi çok küçük bir sayı olduğu için toplama işleminizin sonucun değişmesi için çok sayıda işlem yapmanız gerekmektedir. İyi çalışmalar.
 14. İyi günler, Step motorlar yapıları gereği yüksek devirlerde çalışmaya uygun motorlar değildir çünkü devir arttıkça ürettikleri tork düşer, sürücü besleme limiti dahilinde yüksek voltaj ile beslemek dışında pek yapacak bir şey yok. Daha büyük motorla da deneme yapabilirsiniz fakat kesin çözüm olmayacaktır. Yüksek hızlarda kararlı bir çalışma ihtiyaç ise servo motor kullanmanız gerekmektedir. iyi çalışmalar.
 15. İyi günler, Küme fonksiyonu ile bit ve sayısal değişkenlerde tek seferde aşağıda görseldeki işlemlerin hepsini kolaylıkla yapabilirsiniz. İyi çalışmalar.
×
×
 • Create New...