Jump to content

Ali ÖZKAYA

Moderatörler
 • İçerik sayısı

  24
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Days Won

  3

Ali ÖZKAYA last won the day on 8 Temmuz

Ali ÖZKAYA had the most liked content!

Topluluk Puanı

4 Neutral

7 Takipçiler

Ali ÖZKAYA Hakkında

 • Doğum Günü 03-09-1985

Güncel Profil Ziyaretleri

596 profil görüntüleme
 1. Ali ÖZKAYA

  darbe komutu

  İyi günler, GMTSuit Scada şu an için sadece internet üzerinden çalışıyor. Eğitimlerimizi sizleri firmamızda misafir ederek veriyoruz eğer zaman ayırabilirseniz ulaşım vs. bir fedakarlıkta bulunarak gelebilirseniz ki illa eğitim günleri olması da önemli değil önceden belirlenecek bir gün de olabilir sonucunda büyük fayda sağlayabilirsiniz. Mail ile ilgili arkadaşlarım en kısa sürede size cevap verecektir. Hafta içi 07:45 - 17:45 arası 0 (216) 668 00 06 numarada şirketimize ulaşabilirseniz sorularınıza daha hızlı cevap alabilirsiniz ayrıca uzak bağlantı ile de sizlere yardımcı olabiliriz. Forum veya mail ile ilettiğiniz sorulara bu kadar hızlı cevap alamayabilirsiniz çünkü genel olarak forum bilgi ve tecrübe paylaşım platformudur. İyi çalışmalar.
 2. Ali ÖZKAYA

  darbe komutu

  İyi günler, Firmamızdaki ücretsiz eğitimlerimize katılarak tia'da kullandığınız her şeyin GMT karşılığını çok kısa bir sürede öğrenebilirsiniz. Konu ile ilgili görselleri ekte bulabilirsiniz. İyi çalışmalar.
 3. Ali ÖZKAYA

  gmt teknik döküman güncellemsi

  İyi günler, Cihazlarımızda ve programlarımızda yapılan güncellemeleri mümkün olduğu kadar en kısa sürede foruma da aktarmaya çalışıyoruz. Genel olarak forum bilgi ve tecrübe paylaşma platformu olduğu için anlık gelişen ve aciliyeti olan soru ve sorunlarda yavaş kalabilir. Bunun için siz değerli kullanıcılarımızdan ve takipçilerimizden beklentimiz acil cevap almanız gereken durumlarda direkt firma ile irtibata geçmenizdir. Gerek forum gerekse de youtube kanalımız üzerinden de mümkün olduğunca sık video güncellemesi yapmaya çalışıyoruz. Sizler de GMT ürünleri ile yaptığınız uygulamalar var ise bizlerle paylaşarak hem forumun gelişmesine katkı sağlayıp hem de diğer üyelerimizi bilgi ve tecrübelerinizle aydınlatabilirsiniz. Sonuç olarak forum genel bir paylaşım ortağı olduğu için hepimizin paylaşımları ile zenginleşecektir. Bu arada eğitim ve tanıtım paylaşımlarını yeni yazılımımız olan GMTSuit üzerine yoğunlaştırdık eğer GMTSoft kullanıyor iseniz en kısa sürede yeni yazılımımızı da incelemenizi tavsiye ederim. İyi çalışmalar.
 4. Ali ÖZKAYA

  IO-Link

  İyi günler, Şu an için IO-Link protokolünü destekleyen herhangi bir driver mevcut değil. Maalesef şu an için de ar-ge çalışmalarımız içerisinde yer almamaktadır. İyi çalışmalar.
 5. Ali ÖZKAYA

  Modbus Haberleşme

  İyi günler, Plclerimiz ile ancak ModBus RTU haberleşebilirsiniz. Yukarıdaki örnek size yardımcı olacaktır. İyi çalışmalar.
 6. Ali ÖZKAYA

  NPN Harici Pozisyonlama

  İyi günler, Öncelikle GMT plc modelleri ile kullanacaksanız npn kullanamazsınız çıkışlar pnp'dir çünkü. Bunun dışında bir ürün ile kullanacaksanız bağlantı aşağıdaki gibidir. Com 1 ucuna + verirseniz girişler npn - verirseniz pnp olur. Npn pulse ile sürmek için pull - ve dır - pulse direction uçlarıdır pul + ve dır + kaynağın + çıkışına bağlanmalıdır. Pnp pulse ile sürmek için pull + ve dır + pulse direction uçlarıdır pul - ve dır - kaynağın - çıkışına bağlanmalıdır.
 7. Ali ÖZKAYA

  GOP41-070 HMI ET1122 MASTER HABERLESTİRME

  İyi günler, Size cihazlarımız hakkında yardımcı olmak ve sorunlarınızı çözmek bize mutluluk verir. Yalnız böylesine hızlı ısınabilen bir sistemde yüksek performanslı bir kontrol için transistör çıkışlı bir cpu ve ssr olması gerekir.. Eğer gün içerisinde sisteminizi hazırlayıp uzak bağlantıya müsait olabilirseniz firmamıza ulaştığınız takdirde GMT ürünleriyle alakalı olan programınızı gözden geçirebiliriz. İyi çalışmalar.
 8. Ali ÖZKAYA

  GOP41-070 HMI ET1122 MASTER HABERLESTİRME

  İyi günler, Pid kontrolde cihazın nerede on - off yapmaya başlayacağına maalesef ki biz karar veremiyoruz. Cihaz yaptığı hesap ile sistemi tanır minimum salınım ile sistemi kontrol edebilmek için gereken özeni gösterir eğer ki sıcaklığınız sabit duruyor ise cihazın ne yaptığına çok da takılmamak lazım eğer ki hızlı ısınmasını istiyor iseniz tune modunu agresif yaparak deneyebilirsiniz fakat bu zaman da ilk ısınma esnasında sıcaklık salınımı olabilir. Bu durumda sizin karar vermeniz gerekiyor temkinli ve sabit bir sıcaklık mı agresif ve muhtemel kısa süreli salınımlı bir sıcaklık mı? Takdir edersiniz ki bu bir fizik kanunu nasıl ki frene bastığımızda 100km hız ile giderken araç marka modeli ne olursa olsun anında durmuyor sıcaklık kontrol de böyle birşeydir. 1.30 saniyede 850 dereceye çıkan bir sistemin hiç sıcaklık salınımı olmadan çok kısa sürede 1050 dereceye ulaşmasını beklememek lazım.. Diğer cihaz ile alakalı sorunlarınız için teknik destek servislerini aramayı deneyebilirsiniz... GMT ürünleriyle ilgili size destek vermekten mutluluk duyarız bunun dışındaki sorunlarınız için size bol şanşlar ve başarılar. İyi çalışmalar.
 9. Ali ÖZKAYA

  GOP41-070 HMI ET1122 MASTER HABERLESTİRME

  İyi günler, Yaptığımız uygulamalarımızda kendi cihazlarımızı kullandığımız ve başka ürünlere ihtiyaç duymadığımız için takdir edersiniz ki başka marka ürünler ile alakalı sizleri yanlış yönlendirmek istemeyiz. Daha önce de belirttiğim gibi hmi driver listesinde adı yok ise cihazın modbus rtu driver seçip ilgili haberleşme ayarlarını diğer cihaza bağlı kalarak yaptığınız vakit diğer cihaz adres yapısı ve ilgili adresleri de biliyorsanız sorunsuz bir şekilde haberleşebilirsiniz. Forumda bu cihaz ile tecrübesi olan arkadaşlar size yardımcı olabilirler. GMT ürünleriyle ilgili herhangi bir sorunuz var ise size gerek yol gösterme gerekse örnek programlar ile her türlü yardımcı olabiliriz. İyi çalışmalar.
 10. Ali ÖZKAYA

  HMI ile enda etc4420 haberlestirme

  İyi günler, Bunun için kendiniz bir görsel oluşturup bunu alt resim olarak ayarlayıp üzerine görsel kullanmadan meter koyarak yapabilirsiniz. Kütüphanede bulunanlar sabit görsellerdir. İyi çalışmalar.
 11. Ali ÖZKAYA

  HMI ile enda etc4420 haberlestirme

  İyi günler, Cihazda haberleşme seçeneği varsa tabii ki haberleştirebilirsiniz bunun için hmi kısmında nasıl ki plc ile haberleşiyorsunuz onun gibi modbus rtu driver seçerek haberleşebilirsiniz. Bunun dışındaki adresler haberleşme ayarları vs. bilgiler için cihaz üreticisi firma ile irtibata geçip onlardan destek almanız gerekmektedir. İyi çalışmalar.
 12. Ali ÖZKAYA

  GLC-396R GXM40-U pıd kontrol

  İyi günler, 40U sıcaklık sensör giriş modülleri sıcaklığı ondalık hane ile okuma yapabildiği için okuduğu sıcaklığı ondalık hane ile gösterir bundan dolayı da set değerini ondalık hane ile girmeniz gerekecektir yani 10 ile çarpmanız gerekir bunun da sisteme ve çalışmaya hiçbir zararı dokunmaz. Bu arada pid kontrol yöntemi kontrol çıkışını birim zamanda sürekli olarak aç kapa yaptıracağı için röle çıkışlı cihazların bir süre sonra çıkışları rölenin mekanik çalışma ömrünü dolduracağı için kullanılmaz hale gelebilir. Sıcaklık kontrol çıkışınızı transistör çıkışı ile kontrol etmeniz sizin için daha performanslı ve uzun ömürlü olacaktır. İyi çalışmalar.
 13. Ali ÖZKAYA

  GLC-396R GXM40-U pıd kontrol

  İyi günler, Pid kontrol her uygulamada kullanılabilen bir kontrol formudur fakat herkesin bunu yorumlama şekli farklıdır. Bizim cihazlarımızda tune mekanizması o an okunan sıcaklık ile set değeri arasındaki ısı farkının yarısına kadar ısıtıp buradaki eğimi hesaplamak üzerine kurulmuştur. Burada esas olan sıcaklığı minimum taşım ile sabit tutmaktır. Eğer sıcaklığınız sabit duruyor ise zaten sorunsuz bir çalışma var demektir. Buna rağmen minimum taşım istiyor iseniz pid sertlik derecesini yumuşak yapıp deneyebilirsiniz. Tune yapma metodu her cihazda farklı olacağı için buradaki farklılık aslında bir hata değil yöntemdir cihaz 3 yazıp sistem için mantıklı pid değerleri hesapladı ise sistemi kusursuzca kontrol edecektir. İyi çalışmalar.
 14. Ali ÖZKAYA

  GOP43-070ET usb driver

  İyi günler, Sürücü yazılımını güncelleştir dedikten sonra programın bilgisayar içerisindeki kurulu olduğu klasörde bulunan driver klasörünü seçip güncelleştir dediğiniz zaman sorun çözlüecektir. İyi çalışmalar.
 15. Ali ÖZKAYA

  188T GOP41-070 HMI ANALOG OKUMA

  İyi günler, Bunun için histerisiz değerini set değerinden çıkartın ve okudunuğunuz ısı buna küçük veya eşit olunca çıkışı setleyin okuduğunuz ısı set değerine büyük veya eşit olunca çıkışı resetleyin. İyi çalışmalar.
×