Jump to content

Ali ÖZKAYA

Moderators
 • Posts

  135
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  18

Ali ÖZKAYA last won the day on April 25 2021

Ali ÖZKAYA had the most liked content!

Reputation

25 Excellent

About Ali ÖZKAYA

 • Rank
  Apprentice
  Apprentice
 • Birthday 09/03/1985

Recent Profile Visitors

2845 profile views
 1. İyi günler, Eklediğiniz örnek bizim tarafımızda bahsettiğiniz tarzda uygulamalar için örnek teşkil etmesi amacıyla foruma yüklenen bir örnektir, kanal sayısını çoğaltarak istediğiniz uygulamayı yapabilirsiniz yalnız pid kontrol için röle çıkışlı cpu veya ek modül önermiyoruz çünkü pid kontrolde çok sık aç kapa olduğu için belli bir süre sonra röle çıkışlarınız mekanik ömrünü doldurup çalışmaz hale gelebilir onun için transistör çıkışlı cihaz tercih etmelisiniz, blok içerisindeki proses değeri ve set değerini adresleri vasıtasıyla ekrana taşıyabilirsiniz, ekranda gördüğünüz sıcaklık değerine müdahale işlemini ise matematik fonksiyonları ile gerçekleştirebilirsiniz. İyi çalışmalar.
 2. İyi günler, Fabrika ayarları 65536 pulse/turdur. C34-8192 ve C35-50 yaparsanız 400 pulse/tur olur fakat çarpan bölen oranı da 163'ten büyük olur bu oranın en fazla 50 olması önerilir, bu ayarlar ile performans sorunları yaşayabilirsiniz. Servo motor kullanmanın en büyük nedenlerinden biri yüksek çözünürlükte pozisyon hassasiyeti sağlamaktır. İyi çalışmalar.
 3. İyi günler, Bu cihazı döndürebilmek için hızlı pulse sinyali göndermeniz lazım mesela bir plc yardımıyla. İyi çalışmalar.
 4. İyi günler, Sürücüyü elbette 24V dc ile sürebilirsiniz ama step sürücüler limitler dahilinde mümkün olan en yüksek voltaj ile sürdüğünüz takdirde en yüksek verimi alacaksınız. Biz fiyat listemizde de bulunan trafo ile kullanılmasını öneririz. Pulse voltaj seviyenizi max 24v dc ise direnç bağlamanıza gerek yoktur. İyi çalışmalar.
 5. İyi günler, Aslında benim anlatmak istediğimi yapmıyorsunuz bu şekilde olunca da dediğiniz gibi sorunlar çıkıyor. Pozisyon kontrol yapmasanız bile home fonksiyonunu kullandığınız için sistem kendi sayaçlarını sıfırlıyor, geri dönüş set değerine mesela 20000 yazsanız bir yere kadar geri gelecektir. Firmayı ararsanız arkadaşlar yardımcı olabilir. İyi çalışmalar.
 6. İyi günler, Pozisyon set komutunu kullanmadan önce rampa set komutunu kullanmanız lazım bununla birlikte duruş rampasını yumuşak duruş yapacak şekilde arttırıp çıkış pulse resetlemeden cihazın rampa yapmasına izin vermeniz lazım sistem tamamen durunca (bunu o kanalın meşgul biti ile anlayabiliriniz) çok az bir bekleme verip 50-100ms gibi sonra home komutunu yavaş bir hızda çağırırsanız sistem sorunsuz çalışır. İyi çalışmalar.
 7. İyi günler, Aşağıdaki linkte bulunan döküman ile istediğiniz uygulamayı yapabilirsiniz. İyi çalışmalar.
 8. İyi günler, Home komutunu kullanıyorsanız eksen kurulum da yapmış olmanız gerekir bu şartlarda da siz ladder içerisinde kullanmasanız bile konumu takip ediyor cihaz onun değişken ismi de kanal 0 için " CPU_HSO0_toplamPuls " dir. Bununla birlikte home sensörüne yakın mesafenin konumu bulabilirsiniz böylece de buraya pozisyon set konumu ile çağırıp daha sonra da kalan kısa mesafeyi home komutu ile tamamlayabilirsiniz. İyi çalışmalar.
 9. İyi günler, Eğer konumu biliyor ve takip edebiliyorsanız home sensörüne yakın bir noktaya kadar pozisyon set komutu ile rampalı bir şekilde hızlıca çekebilir pozisyon tamamlanınca da home komutu ile home işlemini sonlandırabilirsiniz. İyi çalışmalar.
 10. İyi akşamlar Kullandığınız kontrolcünün markası nedir? İyi çalışmalar.
 11. İyi akşamlar, Cihazı fabrika ayarlarına çevirin daha sonra pc yazılımı ile dijital giriş ve çıkışlarındaki atanmış fonksiyonları silin, dijital girişe servo on atanmış iken farklı bir kaynaktan komut almaz. BA02 parametresi de dahil parametre değişikliği yapmadan kullanabilirsiniz. İyi çalışmalar.
 12. İyi günler, Yapacağınız uygulama flowmetre ile akışkan miktarını okuyup nozzle veya valf ile dolum yapmak ise bunun için pid yapmanıza gerek yok pulse miktarını bir kalibrasyon değeri ile hacime çevirip set değerine gelince dolumu durdurabilir daha hassas bir dolum istiyorsanız da set değerine yakın bir değere kadar hızlı dolum yapan sistemi aktif edip ikinci ve daha yavaş dolum yapan mekanizma ile de set değerine tamamlayıp dolum yapan sistemleri durdurabilirsiniz. Bunun için karşılaştırma komutları ise yeterli olacaktır. İyi çalışmalar.
 13. İyi günler, Cpu veya ek modüllerde tüm girişler için Com ucu tektir dolayısıyla pnp encoderi cpu girişlerine npn sensörleri de ek modüllere bağlayabilirsiniz. İyi çalışmalar.
 14. İyi günler, Normal şartlarda cihazda bir sorun olsa tüm datalarda aynı sorun olurdu, programda enerjilenme sayfasında veya program içerisinde o datalara 0 yükleyen koşullar olabilir bunları kontrol etmenizi tavsiye ederim. İyi çalışmalar.
 15. İyi günler, Gsr mi kullanıyorsunuz Glc mi? İyi çalışmalar
×
×
 • Create New...