Jump to content

Ali ÖZKAYA

Moderators
 • Content Count

  98
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  16

Ali ÖZKAYA last won the day on June 26

Ali ÖZKAYA had the most liked content!

Community Reputation

22 Excellent

About Ali ÖZKAYA

 • Birthday 09/03/1985

Recent Profile Visitors

1726 profile views
 1. İyi günler, Uygulamalarda sistem mekaniği müşteri ihtiyacı vs değişkenlik gösterdiği için uygulama bazlı örneklerimiz mevcut değil fakat aşağıdaki linkten servo kontrol komutlarına ve kullanımına dair bir örnek mevcuttur. Bu örnek üzerinden kendi uygulamanızı geliştirebilirsiniz. İyi çalışmalar.
 2. İyi günler, Aşağıdaki örnekte Micno serisi hız kontrol cihazlarımızla haberleşen örnek bir program mevcuttur. Plc ve hmi bölümündeki her şey mevcuttur. Star Stop komutunu lojik çıkışlarla vermenizi tavsiye ederim. Bu programı kendi cihazlarınıza uyarlayabilirsiniz. Haberleşme protokolü, adresler vs için invertör tarafından destek almanız gerekmektedir. İyi çalışmalar.
 3. İyi günler, Yaptığınız uygulama eğer hobi amaçlı değil endüstriyel insanların kullanımına açık bir uygulama ise sizlere benim tavsiyem hmi ve plc kullanmanızdır. Bu tarz hobi amaçlı üretilmiş kartlar ile yapacağınız uygulamalar ilk etapta size ekonomik gelebilir ama daha sonra kısa sürede arızalanma kullanım eksikliği, servis bakm vs. durumlarda vereceğiniz servis bakım hizmetleri ile size plc ve hmi'dan daha pahalıya mal olacaktır. Ayrıca bu tarz programlama sorunlarıyla da uğraşmamış olacaksınız. Sonuç olarak kullanacağınız endüstriyel şartlar için üretilmiş cihazlar her zaman için size
 4. İyi günler, Aşağıdaki görselde cihazın çalışma aralıkları girilerek lineer fonksiyon ile simule edilmiş bir örnek mevcuttur. İyi çalışmalar.
 5. İyi günler, GSR-164R ve GSR-2118R ekranlı mini plc cihazlarına ek modül eklenemiyor ayrıca haberleşme portları da mevcut değil. İyi çalışmalar.
 6. Ali ÖZKAYA

  Usb

  İyi gunler, GmtSuit yazilimini kullaniyorsaniz program yukleme, cekme ve online izleme icin kullanabilirsiniz ayrica GLC496 serisinde usb veri kaydi da yapabilirsiniz. İyi calismalar.
 7. İyi gunler, Cihaz fiziksel olarak urettigi sinyalleri sayar, simulasyon modunda deneme yapiyorsaniz bunu goremezsiniz. İyi calismalar.
 8. İyi gunler, Binary girisli veya standart Rs485 haberlesmeli bir display temin edebilirseniz o sekilde en az sayida cikisla kullanabilirsiniz. İyi calismalar.
 9. İyi gunler, Enerjilenme sayfasinda devamlilik gerektiren mesela cekmede geciklemi timer gibi komutlar calismaz ancak set reset karsilastirma atama gibi komutlari kullanabilirsiniz. O sayfa enerji geldiginde sadece 1 kere taranir sonra bir daha o sayfada islem gerceklesmez. İyi calismalar.
 10. İyi günler, Butona bastıkça çalışmasını istiyorsanız butonun yükseleni ile set düşeni ile reset yapabilirsiniz ama toggle yani bir kere basınca set bir daha basınca reset olsun istiyorsanız aşağıdaki görselde ki komutu yükselen veya düşen kontakla kullanabilirsiniz. İyi çalışmalar.
 11. İyi günler, Aşağıda paylaştığım görsel gibi ana sayfada da yapabilirsiniz. İyi çalışmalar.
 12. İyi gunler, Ladder bolumunun sag ust kosesinde bul ve degistir bolumu var ama bundan once misal xx ve yy gibi rasgtele iki tane bit olusturun QP0 ve QP1 icin dusunursek QP0'i xx ile QP1'i de yy ile bul ve degistir yapin daha sonra da tam tersini yapip yy ile QP0 ve xx ile de QP1 bul ve degistir yaparak cikisi, giris vs ladder da yer degistirmis olursunuz. İyi calismalar.
 13. İyi gunler, Forum icerisinde verilen ornekler komut ile ilgili yazilimda bir revizyon olmadigi surece degisim gostermez ve burada amac yapilmak istenilen uygulamaya birebir kopyala yapistir tarzinda eklenebilecek bir uygulama ornegi sunmak degil fonksiyonun calismasini anlatmaktir, 1 adim bile gosterilmis olsa dahi sizler bunu gelistirip kendi uygulamaniza uyarlayabilirsiniz. İyi calismalar.
 14. İyi günler, Gmt plc cpu modellerine model farketmeksizin 16 adet modül bağlayabilirsiniz, analog modüllerin kullanım amacı mesela 0-10V arasında istediğiniz zaman istediğiniz voltajı üretmektir. İyi çalışmalar.
 15. İyi günler, Yardımcı röleler plc programlamasını kolaylaştıran sanal kontaklardır bunları açık, kapalı kontak veya set, reset, direkt çıkış olarak kullanabilirsiniz GmtSuit programında bit, word, integer vs değişken oluşturmak için özel bir şey yapmanıza gerek yok mesela açık kontak koyup üzerine bir isim yazdığınız zaman bir yardımcı röle oluşturmuş olursunuz ve 192Kbayt program 10Kbayt değişken kullanabilirsiniz. Ayrıca program içerisinde kullandığınız yardımcı rölelere yukarıda eklediğim görsel ile ulaşabilir kontrol edebilirsiniz. İyi çalışmalar.
×
×
 • Create New...