Jump to content

Ali ÖZKAYA

Moderators
 • Content Count

  48
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

Ali ÖZKAYA last won the day on March 29

Ali ÖZKAYA had the most liked content!

Community Reputation

8 Neutral

About Ali ÖZKAYA

 • Birthday 09/03/1985

Recent Profile Visitors

1333 profile views
 1. İyi günler, Ekledim, bunun üzerine geliştirmenizi yapıp plc online bağlıyken programınızı izleyebilirseniz nerede hata yaptığınızı daha kolay tespit edebilirsiniz, canlı işleyişi siz gördüğünüz için ortamda oluşan çevre koşullarını biz göremiyoruz ve net olarak sorununuz şurada diyemeyebiliriz. http://forum.gmtcontrol.com/applications/core/interface/file/attachment.php?id=726 İyi çalışmalar.
 2. İyi günler, Daha önceki sorunuzda sizin için örnek bir program eklemiştim onun üzerinden geliştirme yapabilirseniz daha sağlıklı olur çünkü toplam pulse değişkenine eşitlikler kullanarak işlemler yapmışsınız böyle durumlarda pulse, frekans vs değiştiği zaman istediğiniz gibi çalışmayabilir bunun için o kanala ait meşgul bitini kullanabilirsiniz bunun dışında donuyor dediğiniz zaman plc'ye online bağlanıp programsal olarak nerede hata yaptığınıza bakıp bir çözüm üretebilirsiniz. http://forum.gmtcontrol.com/applications/core/interface/file/attachment.php?id=726 İyi çalışmalar.
 3. İyi günler, Plc olarak QP0 pulse ve QP3 yön çıkışıdır CH0 için ve çıkışlar 24Vdc PNP'dir. Step motor sürücüsüne bağlayacağınız direnç değeri sürücü üreticisine göre değişkenlik gösterebilir ve bunu sürücü üreticisi belirler misal bizim GMT markalı step motor ve sürücülerimizde direnç bağlamaya gerek yok. 24Vdc ve PNP verilerine göre uygun görülen direnci bağlayabilirsiniz. İyi çalışmalar.
 4. İyi günler, Aşağıdaki link size yardımcı olacaktır. İyi çalışmalar.
 5. İyi günler, Bu tarz bir uygulama için RS485 yavaş kalabilir ModBus TCP daha hızlı olacaktır bunun için de GLC396T veya GLC496T kullanmalısınız. Burada da haberleşme süresi yapacağınız sorgu adedi ve daha boyutuna göre değişir. Acil stop, hata vs gibi önem arz eden verileri dijital çıkış ve giriş olarak iletirseniz herhangi bir haberleşme sorununda da bir problem yaşamamış olursunuz. İyi çalışmalar.
 6. İyi günler, Görselde işaretli yere encoder, analog girişe bağlı konum sensörü vs. hangi değişkeni atarsanız ona göre konum kontrolü yapacaktır. İyi çalışmalar.
 7. İyi günler, Yukarıda bahsettiğiniz A/B/Z PNP encoderler dışında haberleşmeli olan (RS485 veya ModBus TCP) ürünleri sorunsuz bir şekilde kullanabilirisiniz. İyi çalışmalar.
 8. İyi günler, 3 adet 396 veya 496 serisi plcyi ModBus TCP üzerinden haberleştirebilirsiniz ayrıca servoları uygulamanıza göre dahili pozisyon/hız veya tork modunda kullanarak pulse çıkışlarını meşgul etmeden de kullanabilirsiniz haberleşme süresi ise sizin yapacağınız sorgu adedi ile alakalı değişiklik gösterebilir ama acil stop, hata vs gibi önem arz eden sinyalleri dijital çıkışlar ile diğer plclere iletmeniz daha uygun olabilir. İyi çalışmalar.
 9. İyi günler, Plc'yi ladder üzerinden run veya stop yapamazsınız, plc stop olunca bazı çıkışları resetlemek istiyorsanız çıkışları hafızalı seçmezseniz açılışta resetlenmiş olur ayrıca alt programlardan enerjilenme sayfasına ekleyerek de resetleyebilirsiniz. Görseldeki özel adreslere ek olarak encoder, pulse out, modül giriş çıkışlarıyla alakalı özel adresleri de ilgili bölümlerde görebilirsiniz. İyi çalışmalar.
 10. İyi günler, Bu sefer de yan yana kontaklara uzun isim verildiği zaman isimlerin birbiri üzerine çıkması gibi bir sorun olabileceği için isim göstergesi kontak boyutu ile sınırlandırılmıştır. İyi çalışmalar.
 11. İyi günler, TON timer yapısı gereği önündeki şarta bağlı olarak belli bir gecikmeyle çıkış veren ve o şart gittiği an çıkışını kesen bir timer olduğu için bitişinde bağlantı yapmanızı sağlayan bağlantı ucu vardır, TOF timer ise önündeki şart gittikten sonra çıkış veren bir timer olduğu için bitişinde bağlantı ucu yoktur bundan dolayı da çıkış kontağı veya bağlantı ucu olarak kullanılamaz. İyi çalışmalar.
 12. İyi günler, Aşağıdaki linkte uygulama ile alakalı tüm açıklamalar mevcuttur. http://forum.gmtcontrol.com/applications/core/interface/file/attachment.php?id=397 İyi çalışmalar.
 13. İyi günler, Şu an için bu mümkün değildir. İyi çalışmalar.
 14. iyi çalışmalar suite  Encoderle metraj uygulaması yapmaya çalışıyorumda  bir türlü çözemedim yardımcı olurmusunz şimdiden teşekürler

  1. Ali ÖZKAYA

   Ali ÖZKAYA

   İyi günler,

   aşağıdaki linkte encoder kullanımı ile ilgili örnek bir program mevcuttur.

   İyi çaışmalar.

  2. Saitsag

   Saitsag

   teşekkürler iyi çalışmalar

    

 15. İyi günler, Normal şartlarda programın tarama hızı yaklaşık 12.5KHz ve dediğinizi yapmama ihtimali yok. Mümkünse cevap olarak programınızı ekleyebilir misiniz. İyi çalışmalar.
×
×
 • Create New...