Jump to content
aboluk

PID örnekleri

Recommended Posts

PID konusuna yeni giriş yaptım. 2 ac motoru senkron sürmek, encoder bilgisine gore dışarıdan hareket ettirilen motoru stabile etmek  ve sıcaklık kontrolü gibi konularda pid yapacağım. Gmt nin pid fonksiyonu bu konuda yeterli olur mu? Yeterli ise forumda ve sitede verilen yenipid_gmt.rar örneği çok zayıf , bu konuda daha ayrıntılı bir ornek ya da bir video paylaşabilir mısınız?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Örnek program PID nın nasıl çalıştığını göstermektedir. Bundan sonraki aşama uygulamanıza göre bunu kurgulamaktır.

Edited by Hansem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pid nin nasıl çalıştığı zaten yardim dosyasında anlatılıyor. Bu konuda örnek bir senaryo ile fonksiyonların açıklanması  gerekir. Günlerdir bu iş ile uğraşıyorum fakat gmt nin kendi fonskiyonunu tam anlamıyla cozemedim. Bu nedenle kendim bir pid yazdım fakat yeterince hassas olmadi. Sizden isteğim açıklayıcı bir örnek.

Teşekkürler.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merhaba . 

Bende ilk başta örnek yetersiz diye düşünüyorum ancak biraz uğraşınca  fonksiyonun güzel çalıştığını gördüm ve örneğin yeterli olduğunu anladım . Kafanıza takılan sorular olursa memnuniyetle cevaplamaya çalışırım.

Share this post


Link to post
Share on other sites

GMT_PID_ÖRNEK.rar

Merhabalar;

Projemde kullandığım PID kontrol örnek programını sizlere yardımcı olabilmek için açıklamaları ile sizinle paylaşıyorum.

Faydalı olması dileğimle .

  • Thanks 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merhaba PID durum 20 ve 21 neyi ifade ediyor? Autotune yapmadan kp kd ve ki yi kendim girmeye çalıştım fakat pid fonksiyon kontağını açıp kapatmadan değiştirilen değerleri sisteme girdi yapmıyor. Ayrica kp kd ki değiştirdim. En sonunda yine başlangıç değerine getirdim ve başlangıçtaki outputu alamadım. Bunu nedeni nedir? Teşekkürler.

20200203_135414.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merhaba ilk sorunuzun yanıtı 20 pid aktif edildi  21 ise pid kapalı demektir.  Yani siz normalde açık kontağın içine tanımladığınız PIDSSS değişkenini aktif ettiğinizde 20 sayısını görürsünüz yani pid çalışıyor demektir. PIDSSS normalde açık kontağını kapatırsanız da  21 görürsünüz bu da pid kapalı demektir. İkinci sorunuz da kp ki kd değerlerini elle değiştirdiğinizde  bir kere   PIDSSS normalde açık kontağnı  açıp kapatırsanız yeni değerler aktif olur. Kullandığınız pid blok komutları eski versiyonun  yeni bir proje yapıyorsanız  GMTSuite güncellemeniz gerekir Güncel versiyon 0,9.8.8 dir. 

1.png

Edited by Emrah

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...