Jump to content

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation since 09/21/19 in Posts

 1. merhaba büyüktür komutu ile 7 den sonra 0 yada 1 eşitlemesi yaparak döngü sağlayabilirsin diye düşünüyorum.
  3 points
 2. Merhaba. Konfigrasyondan CPU ve Modül eklendikten sonra, 1ci resimde kırmızı ile işaretlediyim, Sensör Değeri: Sensörden okunan sıcaklığın verisinin yazılacağı adrestir. sıcaklık °C biriminde ve x10 hassasiyetinde (0.1°C) okunur. Yani 50 °C`de o adresse 500 yazılıcaktır. İsterseniz operandın adını değiştire bilirsiniz. Daha sonra karşılaştırma komutlarından (büyüktür, eşittir ve s.) yararlanarak, uygulamalarınızı yapa bilirsiniz. GMTSuit`in kendi yardım bölümünden detaylı bilgiler bula bilirsiniz. 2. resimdeki örnekte sıcaklık 55 °C`nin altındayken röle çıkış vericekdir.
  3 points
 3. Örnek ile analog okuma değeri istenilen skala aralığına makro veya lineer fonksiyon ile nasıl getirildiği gösterilmiştir. HMI ve PLC programı beraber verilmiştir. GMTSuite_Basit__Makro_demosu.rar
  2 points
 4. Ya da GMTSoft ile yazılmış bir PLC olduğu için upload edilemiyordur.
  2 points
 5. İyi günler, Coil (bit) okurken (0X) +1 Holding Register okurken (4X) +40001 Discrete Input okurken (1X) +10001 Input Register okurken (3X) +30001 Tüm slave cihazlar için bu değerleri adreslere eklemeniz gerekecektir. İyi çalışmalar.
  2 points
 6. İyi günler, 2000 pulse/tur ve 50Khz pulse ile motor 1500 devire çıkmaya çalışacağı için dönmemesi gayet normaldir. Step motorlar yapıları gereği 300 devirin üzerinde ciddi bir güç kaybına uğrar dolayısıyla boşta bile dönemeyebilir. Yüksek devir ihtiyacınız varsa servo motora yönelmeniz gerekecektir. İyi çalışmalar.
  2 points
 7. Merhaba iyi çalışmalar. İstediğiniz örnek ektedir https://dosya.co/a9m2uyp5a1qc/visible&invisible_örnek.rar.html
  2 points
 8. Her ikisi de kısıtlayıcı faktör. Mesela değişken kullanımı %100 olduğunda artık daha fazla değişken ekleyemezsiniz. Ancak değişken eklemeden program yazmaya devam edebilirsiniz.
  2 points
 9. Merhaba, istediyiniz çıkışları içeren bir küme oluşturup, küme reset fonksiyonu ile hepsini birden rsetleye bilirsiniz.
  2 points
 10. son güncellemede çevrim komutlarında saniye çevrim var oradan saniye, dakika, saat, gün cevrimi yapıyor. ben önceden Orxan arkadaşın yaptığını ladder da yapmıştım. GMT olayı çözmüş teşekkürler.
  2 points
 11. Yardım menüsünde ki ilgili bilgiyi buraya ekliyorum.
  2 points
 12. Programlarını manuel ve otomatik olarak iki ayrı bölümde yazdıktan sonra, Manuel bölümündeki satırların başına IP0, Otomatik bölümdeki satırların başına IP1 koyarsan olur.
  2 points
 13. Merhabalar ; GMT ekranlı mini ile tasarlanmış projeme ait GMTSuite programı ektedir. Kafanıza takılan soruları bu başlık altından sorabilirsiniz. Faydalı olması dileğimle. GLC 164R Örnek Program.rar
  2 points
 14. GMT_PID_ÖRNEK.rar Merhabalar; Projemde kullandığım PID kontrol örnek programını sizlere yardımcı olabilmek için açıklamaları ile sizinle paylaşıyorum. Faydalı olması dileğimle .
  2 points
 15. Bu projede temel amaç PLC de analog giriş çıkışın kullanılması ve bu verilerin HMI dan izlenip kontrol edilmesidir. GMTCNT_ANALOG_KULLANIM_PROJE.rar
  2 points
 16. Ekte bulunan örnekte 0.Kanal Analog Girişe verilen analog değerin yarısını 0. Kanal Analog Çıkışa veren program bulunmaktadır. Analog giriş ve çıkış değerlerini kullanmak için yapmanız gereken temel işlem value değerleri üzerinde işlem yapmaktır. Sizin belirlediğiniz konfigürasyon ve skalanıza göre kullanabilirsiniz. Ekte ki konfigürasyon ve skalada 16383 value değeri 10V denk gelmektedir. Analog Giriş Çıkış.gpf Analog Giriş Çıkış.gpf.csv Analog Giriş Çıkış_bck.gbc
  2 points
 17. Hi; 1. İf you use the TSG-07E, VNC will work. TSG-070E -> YES 2. GOP43-070ET is not support VNC GOP43-070ET -> NO
  1 point
 18. Merhabalar; 1-Eğer toplama işlemi gerçekleşti ise Sonuç operandı ile Toplanan operand aynı olduğu için toplama işlemi yapıldığında içindeki register değerleri aynı olur. 2- Toplama işlemi gerçekleşmemiş ise programın geneline bakmak gerekir. Programınızı paylaşabilirseniz yardımcı olmaya çalışalım. İyi Çalışmalar Kolay Gelsin
  1 point
 19. Merhaba bu sorun bende de oldu. Qt yüklü olduğu için çakışıyordu. GmtSuite Qt ile geliştirildiği için programı kullanmada sorun yaşıyordum. Bilgisayarınızda Qt kullanan başka bir yazılım olabilir ya da kurulum esnasında bir sorun olmuş olabilir. Programı silip malikenes'in dediği gibi antivirüs programını kapatıp yönetici olarak kurulumu çalıştırın. Antvirüs programı sorunu değil de kurulum yönetici olarak çalıştırılmamış olabilir. Eğer buna rağmen sorun devam ediyorsa çakışan yazılımı tespit etmeniz ve silmeniz gerekecek.
  1 point
 20. Merhaba, soruyu dogru anladıysam böyle bir matematik işlem işinize yarar. Eğer her girdiğiniz deyeri de kaydetmek istiyorsanız, onu artık HMİ`da yapa bilirsiniz, deneme.rar
  1 point
 21. Soru sorduğunuz GMTCNT nin modülü analog çıkış modülü. Yani 0...10V üretiyor. Bağlantı şeklini gönderdiğiniz (tam anlaşılmamakla beraber) basınç sensörü. Yani bu da 0...10V ya da 4...20mA bir sinyal üretiyor. Bir sorun yok mu sizce?
  1 point
 22. Forumda herşey var. Biraz araştırmak lazım.
  1 point
 23. Merhaba, GMTSuite PLC Editör Programı için, Konfigürasyon penceresinden ek modülün üzerine tıkladığınızda ek modülünüze ait giriş ve çıkışlar aşağıda yer alan görselde de görebileceğiniz gibi listelenir. GMTSoft PLC Editör Programı için, Donanım konfigürasyon penceresinden ek modülün üzerine tıkladığınızda ek modülünüze ait giriş ve çıkışlar aşağıda yer alan görselde de görebileceğiniz gibi listelenir. İyi günler.
  1 point
 24. İyi gunler, Suit ile yazilmişsa ve upload sifresini biliyorsaniz tabii ki cekebilirsiniz. İyi calismalar.
  1 point
 25. Merhaba, Yukarıdaki “projeler” sekmesine tıklayıp upload işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İyi çalışmalar
  1 point
 26. Aşağıdaki tablo servo da hata kodları ve anlamlarını ifade etmekle beraber aynı anda birden çok hata geldiğinde ekrandaki kodun hangi hataları ifade ettiğini göstermektedir.
  1 point
 27. İyi günler, Micno invertör adresleri kullanım kılavuzunda hex formatındadır. Hex 2000'in decimal karşılığı 8192'dir. Suit ModBus tablosunda gireceğiniz adrese 40001 eklemeniz gerekir 40001 + 8193 = 48193 sayısına ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar.
  1 point
 28. Bu uygulamada HMI PDesigner yazılımı üzerinden makro kullanımına ilişkin iki temel örnek makro kodu paylaşılmıştır. HMI_Makro_Örnek_Program.rar
  1 point
 29. Merhabalar; Konfigrasyon kısmında Ekran ile PLC'yi bağladığınızı belirtmeniz gerekiyor. Bu yüzden Adres Etiketi listesi seçeneği aktif olmuyor. Aşağıda örnek bir resim ekliyorum. İnceleyebilirsiniz.
  1 point
 30. Merhaba Emre Bey, PLC programını kurduğunuzda program içerisinden ulaştığınız yardım menüsü herbir komutun detaylı açıklamasını basit örnekler anlatmış olması, Forum üzerinde ulaşılabilen "GMTSuite ÖRNEK UYGULAMALAR" ve "GMTSuite TEKNİK DÖKÜMANLAR" ile 50 den fazla video yüklü GMTCNT EĞİTİM youtube kanalımızı incelediğiniz halde yeterli olmadığı kanaatindeyseniz firma ile irtibat kurup sorularınızı sormanız sizin için daha yararlı olacaktır.
  1 point
 31. Merhaba iyi çalışmalar. Dc motoru ileri yönden geri yöne yada geri yönden ileri yöne döndürürken araya cok kısa bir süre koyarsanız sisteminiz daha sağlıklı çalışacaktır. Bunun sebebi kontaktörlerin kapatma süresi vardır (ms) cinsinden kapatamayıp diğer kontaktör devreye girmiş olur ise dc motorunuz zarar görebilir.
  1 point
 32. Hangisi dış port hangisi iç port anlaşılmıyor. Deneme yapmaktan başka çare yok. Başlangıç portu ve bitiş portunu 5901 yaparak denemeye başlayabilirsin. VNC ile bağlanırken ip adresini, Dış ip:5901 şeklinde yazmalısın.
  1 point
 33. İkinci resimde sağ tarafta hata mesajı yazıyor. Eklediğin sayfalardan birine sen ana sayfasın demediğin için bu hatayı alıyorsun. Oluşturduğun proje tek sayfa bile olsa bunu yapmalısın. Sayfa yüzeyine tıkladığında sağ üst tarafta göreceksin.
  1 point
 34. TB6600 sinyal girişi 5VDC, PLC sinyal çıkışı 24V. Bu nedenle bir gerilim düşürücü gerekiyor. TB6600 dokümanının 2. sayfasında 24V kullanıldığında 2K Ohm bir direnç önerilmiş. Kendi uygulamalarımda GMT396T ile TB6600 bağlantısında 2.2K Ohm 2W direnç kullandım. Bilginize.
  1 point
 35. İyi günler, Plc olarak QP0 pulse ve QP3 yön çıkışıdır CH0 için ve çıkışlar 24Vdc PNP'dir. Step motor sürücüsüne bağlayacağınız direnç değeri sürücü üreticisine göre değişkenlik gösterebilir ve bunu sürücü üreticisi belirler misal bizim GMT markalı step motor ve sürücülerimizde direnç bağlamaya gerek yok. 24Vdc ve PNP verilerine göre uygun görülen direnci bağlayabilirsiniz. İyi çalışmalar.
  1 point
 36. Merhabalar, benzer durumu yaşamıştım. Resetleyince sorun çözülmüştü. A. Elektriği kesin. PLC'ye 24 VDC gelmesi lazım bir voltmetre ile girişi ölçün. PLC ek modül takılı ise sökün yeniden takın. B. PLC'yi resetlemek için; * PLC'nin enerjisi kesilir. * PLC reset butonuna basılır. * Butona basılı durumdayken PLC'ye enerji verilir. 1.Bu durumda yaklaşık 10 saniye içinde kırmızı uyarı ledi yanıp sönmesi için beklenir. 2.Bu süre sonunda buton bırakılır. Bu işlem sonunda PLC network şifresi 1234 değerine döner, IP ve DNS ayarları otomatik hale dönmüş olur. PL
  1 point
 37. Merhaba, GMTSuite PLC Editör Programı için sorunuzun yanıtı aşağıda yer alan görselde de görebileceğiniz gibi ilgili seçim yaptığınız HSC kanalının meşgul registerını ladder programınız da istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.
  1 point
 38. Merhaba. HMİ'ların pdf dosyası var, ordan güvenlik şifresine uygun sistem registerlarına ulaşa bilirsiniz. 1.6'da da geçerlimi diğilmi onu bilmiyorum. Kolay gelsin.
  1 point
 39. 1 point
 40. Resetlemek istediğiniz çıkışları içeren küme oluşturup küme reset fonksiyonu ile aynı anda küme içindeki tüm çıkışları resetleyebilirsiniz.
  1 point
 41. Merhaba, Bu gune kadar kendi capimda bir kac step motor ve servo uygulamasi yaptim. Cok cok uzman degilim. Nacizane sorularina cevap vereyim, daha bilgili arkadaslar hatam varsa duzeltir. Soru 1.1 :Donguden tam kasit ne anlayamadim ama. Ilk puls vermeye basladiktan 100 puls sonunda saniyede 2000 puls vermeye basliyor. Ve bu sekilde her saniye 2000 puls vermeye devam ediyor. Soru 1.2: 100 pulsi verdigi anda frekans 2000 Hz oluyor. Soru 2.1: Puls adedi 100 de kalmiyor. Puls sayisi her saniye 2000+2000+2000 seklinde artmaya devam ediyor. Soru2.2 Dedigim gibi puls sani
  1 point
 42. Merhaba biraz dolayli cozum olacak belki ama, winrarda sıkıstirip sifre koyarsaniz programinizi guvence altina almis olursunuz.
  1 point
 43. PLC - Step ve HMI lı düzenekte, PLC pulse çıkışı ile Step motor sürücü kontrol edilerek pozisyon kontrolü yapılmıştır. Uygulama örnek olarak yapılmıştır. Detaylar aşağıdaki gibidir. 360 derecelik dönüşü 3200 pulse olarak step sürücünden ayarlanmış sistemin; MOD 1 : · İstenilen derece miktarı kadar ilerlemesi sağlanacak. MOD 2 : · Gitmesi istenilen açı mutlak pozisyon kontrol ile sağlanacak. MOD 3: · İstenilen açıya mutlak kontrol ile sadece saat yönünde gitmesi sağlanacak. FİZİKSEL BAĞLANTILAR PLC GLC396T -
  1 point
 44. GMTSUite programında loadcell kalibrasyon ve dara alma örneğini bulabilirsiniz. HMI ve PLC programı beraber verilmiştir. GMTSuite_Loadcel_kalibrasyon_VE_DaraAlma_ornegi.rar
  1 point
 45. HMI projenizde sayfalar arası geçiş için "Function Key" kullanımını anlatıyoruz.
  1 point
 46. GMTSuite, Bit Operasyonları Örneği GMTSuite_Bit_Operasyonlari.rar
  1 point
 47. Aleykümselam. Acil Stop geldiğinde Küme fonksiyonunu kullanarak resetleme yapabilirsiniz.
  1 point
×
×
 • Create New...